SlovenskyEnglishČesky

Letní dovolená Slovensko - Bratislava, Vysoké Tatry

Slovensko

Slovensko nemá v nabídce nejčastější požadavek rekreantů - moře, ale v ostatních oblastech cestovního ruchu má co svým návštěvníkům nabídnout. Hlavním cílem zahraničních turistů je hlavní město Bratislava, středně velká evropská metropole. Neméně zajímavé jsou nejmenší velehory na světě Vysoké Tatry, rekreační oblasti poblíž jezer, přehrad. Velké návštěvnosti se těší slovenské lázně. Dovolená na Slovensku je turistika a poznáváním přírodních krás.

Bratislava a okolí
imgimgimgimg

Bratislava a okolí

Dovolená na Slovensku by nebyla kompletní bez návštěvy hlavního města Bratislavy, které je největším magnetem pro návštěvníky směřujících na Slovensko. Bratislava je ekonomickým, kulturním, hospodářským a politickým centrem Slovenska. Bratislavský region (Západoslovenský kraj) umí nabídnout kromě prohlídky hlavního města koupání na slunečních jezerech, gastronomické a vinné poznávání typických Slovenská produktů.

imgimgimgimg

Tatranský region

Nejznámějším a pro návštěvníky Slovenska nejpřitažlivějším regionem Slovenska je Tatranský region se svým pohořím Vysoké Tatry a Belianské Tatry. Jsou to nejmenší velehory světa. Díky vhodným podmínkám zde vznikly klimatické lázně, turistické stezky, lyžařská střediska a sjezdovky. Množství ubytovcích zařízení, od horských chat po luxusní hotely. V AquaCity Poprad je celoročně otevřené termální a wellness centrum s výhledem na tatranské štíty. Atraktivní je splav řeky Dunajec na vorech a návštěva hradu Stará Ľubovňa.

imgimgimgimgimg

Liptovský region

Liptovský region se nachází v kotlině mezi hřebeny pohoří Nízké Tatry a Vysoké Tatry. Je nejbohatší na nejrozmanitější přírodní podmínky a turistické a sportovní aktivity pro všechny kategorie. Jsou zde výborné terény pro vysokohorskou turistiku, závěsné létání, různé vodní sporty na přehradě Liptovská Mara. Je tu i velký termální komplex s welness, Bešeňová. Vzimě jsou zde výborné podmínky pro lyžování ve více lyžařských střediscích, například Jasná pod Chopkom.

imgimgimgimg

Gemerský region

Gemerský region se nachází mezi třemi národními parky: Slovenský raj, Muránská planina a Slovenský kras. Nejznámější ze 1100 jeskyní krasu je jeskyně Domica zapsána na seznamu kulturního dědictví Unesco. Zámeček Betliar se sbírkami uměleckých předmětů a knih je zasazen do anglického parku, který je největším udržovaným parkem na Slovensku. Patří do seznamu světových historických zahrad. Další atrakcí regionu jsou četné stáda slovenského koně horského. V obci Muráň na ranči se každoročně koná rodeo.

Ipeľský region

Ipeľský region leží na jihu středního Slovenska. Z dob tureckých nájezdů zde zůstali zříceniny hradů Modrý kámen, Divín, Čabraď. Dnes je v nich nejbohatší výskyt plazů na Slovensku. Turistické stezky a cyklostezky poskytnou sportovní vyžití. Vodní nádrž Ružiná nabízí relax při vodních sportech. Ve městě Lučenec se nachází několik historických památek. Termální prameny Dudince, Santovka a Dolní Strehová se začaly využívat od poloviny 19. století. Dnes jsou na nich léčebné lázně s wellness hotely a termální koupaliště.

Nitriansky region

Nitriansky region nese svůj název podle nejstaršího města na Slovensku. První písemná zmínka o městě Nitra pochází z roku 826, z dob Velkomoravské říše. Jeho dominantou je Nitriansky hrad a Katedrála svatého Emeráma z 11. století. Z turistických zajímavostí je zde nejnavštěvovanější Zámek Bojnice v renesančním slohu, Bojnická zoologická zahrada, nejstarší a největší na Slovensku a termální koupaliště. Zámeček Topoľčianky se zahradou vzácných dřevin a oborou pro lesní zvěř.

Zemplínsky region

Zemplínsky region leží v nejvýchodnější části Slovenska. Střediskem regionu je město Michalovce. V jeho blízkosti se nachází "slovenské moře", vodní nádrž Zemplínská Šírava s vysokým počtem slunečných dnů a teplou vodou. Významné postavení má Tokajská vinařská oblast u města Trebišov. I když je nejmenší vinohradnickou oblastí, kvalitou a jedinečností je jednou z nejznámějších. V severovýchodní části je zachovalé přírodní prostředí v Národním parku Poloniny.

Záhorský region

Záhorský region je zalesněnou nížinnou oblastí na západním okraji Slovenska, v sousedství Rakouska a Česka. Typické města regionu jsou Malacky s velkým františkánským kostelem a Skalica s rotundou Sv. Jiří z 11. století. Na západě ho ohraničuje řeka Morava a na východě pohoří Malé Karpaty, na severu Myjavská pahorkatina. Region s rovinatým terénem je ideální pro cykloturistiku, vysázené lesy poskytují stín a přírodní vodní nádrže poskytují příjemné osvěžení.

Turčiansky region

Turčiansky region se nachází v Turčianské kotlině obklopené horami. Na jeho území se nacházejí přírodní rezervace a jedna národní přírodní památka v zachovalých karpatských lesích, nejbohatší Tisová lokalita v Evropě. Historickým centrem regionu je město Martin. Sídlí zde etnografické muzeum, národní kulturní památka hřbitov osobností. V lázních Turčianske Teplice je hojně navštěvován Spa Aquapark díky termálním minerálním pramenům.

Šarišský region

Šarišský region leží v západní části východního Slovenska. Město Košice je druhým největším městem na Slovensku. Každoročně se zde běží Mezinárodní Maratón Míru nejstarší běh v Evropě. Při městě Prešov je muzeum se zachovalými zařízeními na dobývání a vaření kamenné soli ze 17. století. Další raritou jsou opálové doly u obce Dubník, několik století jediné doly na opál na světě. Historické centrum města Bardejov je zapsané v zoznamě Unesco. Bardejovské lázně jsou známé již od 15. století.

Spišský region

Spišský region je bohatý na přírodní krásy v Národním parku Slovenský raj, kde turistické stezky místy nahrazují do skály zapuštěné železné stupadla nad řekou Hornád nebo žebříky nad vodopády. Region je bohatý i na historické památky ve městech Spišská Nová Ves s nejvyšší kostelní věží na Slovensku, Levoča s největším dřevěným gotickým oltářem ve střední Evropě, zapsaném v seznamu Unesco, jakož i Spišský hrad, nejrozlehlejší ve střední Evropě spolu se Spišskou Kapitulou a kostelíkem v obci Žehra.

Považský region

Považský region leží v povodí řeky Váh, nejdelší řeky Slovenska. Největší města regionu jsou Žilina, Trenčín a Trnava. Starobylé, bývalé královské města jsou dnes krajskými centry. V kraji podél řeky Váh se dodnes zachovalo nejvíce středověkých strážních hradů. Nejzachovalejší jsou hrady Strečniansky, Čachtický, Beckovský, Trenčianský. Zde se nacházejí i lázně mezinárodního významu. Piešťany, Trenčianske Teplice, Rajecké Teplice. V pohoří Malá Fatra významné lyžařské středisko Vrátna.

Pohronský region

Pohronský region se nachází v centrální části Slovenska v povodí řeky Hron, ve kterém se nachází i geografický střed Evropy. Oblast je známá již od středověku bohatými ložisky drahých kovů. Centum středověkého evropského hornictví bylo v městech Kremnica, Banská Bystrica a Banská Štiavnica, které patří ke kulturním památkám Unesco. Turisticky atraktivní jsou pohoří Štiavnické Vrchy s lázněmi Sklené Teplice a Nízké Tatry kde se nachází několik lyžařských středisek.

Podunajský region

Podunajský region se nachází v jihozápadní části Slovenska. Ramena řeky Dunaj se zachovalou faunou a flórou a vodními mlýny daly podnět ke vzniku chráněné krajinné oblasti. Komárno se svými památkami je historicky nejvýznamnější město regionu. Region je nejbohatším na termální prameny, které přispěly ke vzniku termálních a wellness komplexů v místech Dunajská Streda, Veľký Meder, Štúrovo, Podhájska. Na řece Dunaj a na přehradě Gabčíkovo jsou výborné podmínky pro všechny vodní sporty a aktivity.

Oravský region

Oravský region leží na severozápadě Slovenska, v těsném sousedství s Polskem. Region je bohatý na lidové tradice. Největší památkou je Oravský hrad z třináctého století v Oravském Podzámku. V současnosti po rekonstrukci je nejnavštěvovanějším hradem na Slovensku. Jsou zde výborné terény pro turisty. Vodní nádrž Oravská přehrada. V blízkosti Meander Park Oravice s termální vodou. Splav řeky Orava na vorech. Menší lyžařská střediska jsou při obcích Habovka a Zuberec v pohoří Roháče.

Dovolená Slovensko

Nenašli jste přesně to co hledáte? Napište nebo zavolejte nám svoji představu jak má vypadat vaše dovolená snů. Připravíme pro vás "na míru" dovolenou na Slovensku v jakémkoliv středisku i mimo výše uvedené nabídky. Pokud vás neoslovila nabídka dovolená Slovensko, zkuste proklikat dalších atraktivní letní destinace:

dovolená Itálie
dovolená Chorvatsko
dovolená Francie
dovolená Rakousko
dovolená Slovinsko
dovolená Slovensko

Hlavní stránky RenyTravel: dovolená | lyžování | lyžování Slovensko
Partnerské weby: Slovensko | blog Slovensko